Award Winning Education Provider

Over the years, SuniTAFE students and staff have been recognised for their achievements as finalists in or winners of a series of prestigious state and national awards. SuniTAFE is extraordinarily proud of the finalists and winners who have emerged from our training and education programs, and extend our congratulations to all. 

State & National Awards

  • Finalist - Industry Collaboration Award, 2020 Australian Training Awards, SuniTAFE & Aged Care Providers 
  • Winner - Industry Collaboration Award 2020 Victorian Training Awards - SuniTAFE & Aged Care Providers
  • Winner – Large Training Provider of the Year, 2019 Victorian Training Awards
  • Winner – Large Training Provider of the Year, 2019 Australian Training Awards
  • Finalist, Select Harvests – Large Employer of the Year, 2019 Victorian Training Awards
  • Finalist, Beon Energy  – Industry Collaboration, 2019 Victorian Training Awards

Victorian Training Awards

  • Elva Smerotkins - Finalist, 2020 Koorie Student of the Year
  • Connor Carter (Certificate III in Agricultural Mechanical Technology)
    Finalist - School Based Apprentice or Trainee of the Year, 2019 Victorian Training Awards
  • Tracy Mollison, 2017 Winner
  • Indi Clarke, 2016 Winner
  • Elliott Grayling, 2016 Finalist
  • Elliott Grayling, 2015 Winner
  • Robyn York, 2013 Winner (Teacher of the Year)
  • Joel Schwarz, 2013 Winner

WorldSkills Australia 2019 Sunraysia Region medal recipients

  • Gold Medal, Corey Bell, Heavy Vehicle Mechanics
  • Silver Medal, Maddison Price, Heavy Vehicle Mechanics
  • Bronze Medal, Liam McAllister, Heavy Vehicle Mechanics

AusTAFE Culinary Trophy 2019 Competition medal recipients

  • Bronze Medal, Ben Treloar of Stefano’s Restaurant
  • Silver Medal, Chen-Cheng Chuang, Certificate IV in Commercial Cookery

 

Australian School-based Apprentice of the Year​

  • Elliott Grayling, 2015 Finalist
  • Joel Schwarz, 2013 Winner

Australian Indigenous Student of the Year

  • Tracy Mollison, 2017 Finalist
  • Indi Clarke, 2016 Winner

International Student of the Year (VET)

  • Junyi (Mike) Zhao, 2017 Finalist
  • Edgar Flores, 2016 Finalist  
  • Lai Poh Lee, 2015 Finalist  
  • Vimal Ram, 2014 Finalist
  • Jenny Batnag, 2013 Winner 

Council of International Students Australia, International Student of the Year (VET/TAFE)

  • Edgar Flores, Winner 2017
  • Giovanni Barbera, Winner 2016  
  • Vimal Ram, Winner 2015

Australian Nursing and Midwifery Federation​

  • Stacey Daly, Victorian 2016 Winner

​Master Builders Victoria 2019 Regional Apprentice of the Year Awards (Bendigo)

  • Certificate of Merit - Cameron Cook
  • Certificate of Merit – Dylan Ward

VETDSS Student Excellence Awards 2019, SuniTAFE student winners

  • Bethany Garoni – VCAL Foundation
  • Jodine Closter – VCAL Senior
  • Hayley Wilson - Winner, Teachers Award